Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal medya sayfaları içerik yönetimi, sayfaların geliştirilmesi, organizasyonu ve entegrasyonundan sorumludur. E-ticarette stratejik satış projeleri geliştirilmek ve sonuçlarının ölçülmesini sağlamakla yükümlüdür. Facebook, Twitter, Instagram vb. platformlarda, kurum stratejilerimize uygun olarak güncel içerik paylaşımlarını organize eder. Dijital trendler takip edilerek yeni içerik türleri ve paylaşım formatları geliştirir. Sosyal medya uzmanı dijital medya gündemini ve gelişmeleri sürekli takip eder. Sosyal medya uzmanının görsel algısı yüksektir ve kriz yönetimi yapabilir. Rakipler hakkında aylık takip raporları oluşturur. Sosyal medya uzmanı Google Adwords reklamcılığı konusunda bilgilidir.

Dijital projelerde hedef ve stratejilere yönelik içerik ve kampanya yönetimi yapar. Öncü projeler yaratarak, yeni trendleri takip eder. Markaya dikkat çeken kampanyalar düzenler ve gerektiğinde dijital medya planlaması oluşturur. Adobe Illustrator,Adobe Photoshop ve Google Analytics programları kullanabilir. Yazılı ve sözel iletişimde Türkçe’yi iyi derecede kullanabilir ve Lifestyle yazım kabiliyetine sahiptir. Kreatif düşünebilen, görsel yanı güçlü ve problem çözebilen karaktere sahiptir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Gün geçtikçe bilinirliği artan bir meslektir. Bilinirliliğinin artmasının en önemli sebebi sosyal medyanın günlük hayata etkisinin fark edilmesi ve müşterilere ulaşama stratejisinin etkisidir. Sosyal Medya Uzmanı, kısıtlı veri ve argümanla kurum/markanıza sosyal mecralarda maksimum fayda ve algı kazandıran kişidir. Sosyal Medya Uzmanı; sosyal mecrada yaşayan, kendine özgü tecrübe ve donanıma sahip, sosyal mecraların ince çizgilerini takip eden ve yöneten özel insanlardır.

Herhangi bir sosyal medya platformunda çok takipçisi olan kişiye sosyal medya uzmanı denmez! Bu şekilde otomatik olarak kazanılabilen bir unvan değildir. Bir de paylaşımın çok “Like” alması işlerin çok iyi gittiği anlamına gelmez. Yani paylaştığınız gönderiyi tıklaması o ürünü satın alacağı anlamına gelmez.

Bu mecralar tamamen dürüstlerin yeridir. Burada şark kurnazları ve uyanık geçinenler kısa sürede silinir yok olur. İnsanları markaları bu şekilde kandırarak boş vaatler vererek sadece birkaç ay kazanabilirler.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanlarını tek bir işle sınırlamak mümkün değildir. Temsil ettikleri kişi ya da kurumların sosyal medyadaki stratejilerini oluşturur, sanal ses tonu yani iletişim dilini tespit eder ve en etkili şekilde kullanır.

Kurumların, markaların veya kişilerin sosyal ağlardaki hesaplarını oluşturur, dinamik bir hale getirir ve profesyonel anlamda yönetir. Sosyal Medya Reklam ve Pazarlama Stratejilerini oluşturup yönetir. Özel kampanya, etkinlik ve anket hazırlayarak hesabı aktif hale getirir. Dönen verileri analiz ederek sonraki adımları planlar. Sosyal ağlardaki takipçilerle bağ kurar ve sadakat oluşmasını sağlar. Sosyal hesaplardaki görsel tasarımlarını yönetir. Geri dönüşü yüksek kampanyalar sağlamak için rakipleri analiz eder ve sektörün eksik noktalarını araştırır. Gelen yorum ve beğenileri metrikler ve rapor halinde reklam verene sunar. Üye sayılarını ve marka bilinirliğini arttırmaya çalışır. Direk olmasa bile dolaylı yoldan satış gerçekleşmesini sağlar. Markanın güncel kalmasını sağlamak için sürekli araştırır ve içerik üretir.

Ülkemizdeki kültürel yapıyı göz önünde bulundurarak aşağıdaki sosyal mecraların daha çok kullanıldığını söylemek mümkündür.

  1. Facebook
  2. Twtter
  3. Google+
  4. LinkedIn
  5. Youtube
  6. Instagram
  7. Foursquare
  8. Pinterest
  9. Slideshare
  10. FriendFeed ve benzeri mecralardır.
SENDE OY KULLAN
[1 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 1 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin