Görsel Efekt Editörü

Görsel Efekt Editörü Nedir?

Görsel efektler Post Prodüksiyon zamanında yapılan çalışmalardır. Herhangi bir prodüksiyonun tüm görsel efektlerden sorumlu olan kişiye Görsel Efekt Editörü denir. Yurt dışında ise VFX Editor olarak adlandırılır.  VFX, Visual Effects kelimelerin kısaltmasıdır. VFX editörü olarak da bilinen kişiler görsel efektin ne olması gerektiğini değil, daha özgün ve gerçekçi olabilmesi için çalışırlar. Bu insanlar doğal olarak detaylara dikkat ederler. Görsel efekt editörleri yeni fikirler üretmek ve problem çözmek konusunda oldukça yaratıcılardır.

Görsel Efekt Editörü Ne Yapar

Peki neden görsel efekt editörü? Örneğin prodüksiyonda fantastik bir karakter kullanılacak. Bunun için pahalı makyajlar ve güvenliği tehlikeye sokabilecek birçok durum ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun yerine görsel efekt editörünün dokunuşuyla çok daha güvenli şekilde çözülebilir.

Hataları görebilmek ve final aşamasına gelmeden bunların düzeltilmesi çok önemlidir. Çekim sırasında kenarda unutulan bir eşya sosyal medyada dalga konusu olabilir. Yine çekim sırasında fark edilemeyen bir yansıma filmin kalitesini düşürecektir. Yine görsel efekt editörü devreye girerek hataları düzeltir veya bertaraf eder.

Görsel Efekt Editörü Nerede Çalışır

Her projede VFX Editor görev almaz. Çok parçalı çekimlerde ve ciddi efektlerin olması gereken durumlarda görev alırlar. Sinema ve dizi sektörü o kadar hızlı büyüyor ki yetişmek imkansız hale geliyor. Ülkemizde dahi çekilen birçok film ve dizi yurt dışında ciddi şekilde izlenmektedir. Kaldı ki nerdeyse her sezon onlarca dizi yayına giriyor. Belki aklınıza bizde bunu yapacak yetenekler yok, yurtdışından hizmet alıyoruzdur diye gelebilir. Merak etmeyin ülkemizde dünyanın en büyük yapımlarına dahi görsel efekt editörlüğü yapanlar var. İsim söylemeyeceğim belki ilerde 🙂

SENDE OY KULLAN
[39 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 34 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin