Elon Musk İnsan Arayüzü Yapmayı Planlıyor

SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından Elon Musk, doğrudan bir bilgisayara insan beynini bağlayacak teknoloji geliştirme çalışmalarını başlattı.

Musk’ın Twitter üzerinden de doğruladığı The Wall Street Journal’daki bir rapora göre, bu girişimin henüz çok erken aşamalarda olduğu bilgisini paylaştı.

Musk’ın özel olarak finanse ettiği Neuralink, küçük elektrotları beynin içine yerleştirebilecek bir teknoloji olan sinirsel dantel (Neural Lace) geliştirmeyi amaçlayan bir tıbbi araştırma firmasıdır.

Musk’ın, bu alandaki önde gelen akademisyenleri şirketle çalışması için görevlendirdiği bildirdi.

 

Tak ve Çalıştır Değil

Tam olarak bir bilgisayar ile beyin arasındaki doğrudan bağlantı, bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bir olaydı. Birçok bilim ve teknoloji adamı bu konuyu tartışırlarken cevap elbette ki merak konusu.

Bir insan beynine, kesin ve deterministik işlevlere sahip sensör ve uyarıcı takarak bunları ağ şeklinde implante etmeyi düşünüyorlar. Tirias Research’in başlıca analistlerinden Kevin Krewell, “Hala beyne doğrudan karmaşık bir çift yönlü bağlantı geliştirmek için uzun bir yol var!” dedi.

 

Tıbbi İlerlemeler ve Etik İkilemler

Beyin hasarının tedavisi, belki de beyin ve bilgisayar arasında böyle bir bağlantı ile mümkün olabilecektir. Bir röportajında, “Neuralink beyne bağlanabilen veya implante edilebilen gelişmiş elektrotları geliştirecek ve beyin ile elektronik arasındaki bu doğrudan bağlantı sağlanacak. Bu sayede bazı sinir bozukluklarının tedavisinde kullanılabilecek ve belirli beyin bölgelerinin doğrudan uyarılması mümkün olabilecek.”, dedi.

Musk’un özünde, yeni hesaplama bilim usulleri ile desteklenen ileri tıbbi araştırmalar yapıyor. Ancak, birisinin beyninin doğrudan bir bilgisayara bağlanabilmesi için uzun bir zamana ihtiyacı olacak. En azından bilim kurgu yazarları William Gibson ve Bruce Sterling’in çalışmalarında gördük J

Eminim önümüzdeki yıllarda hayvan ve insan deneyleri ve alan denemeleri oldukça çok olacak. Ancak liberal tıbbi cihaz onayı süreçlerine sahip ülkelerin bu teknolojilerin yaygın şekilde kullanılabilmesi hayli zaman alacaktır.

Ar-Ge boyunca insan deneyleri hakkında etik kaygılar var.

 

Gizlilik Endişeleri

Böyle bir bağlantının çok fazla tartışılmayan bir yönü gizliliktir. Düşünsenize aklınızdan geçenler ve beyninizdekiler bilgisayara aktarılarak veri olarak tutuluyor.

Bu teknolojinin beyinde ne kadar dataya ulaşabileceği gizlilik korkusunu çok daha üst seviyelere çıkarıyor. Bu yüzden anılarınızı buluta koyduğunuzu hayal edin ve nasıl korunacakları konusunda endişelenmeniz gerekecektir.

Şirketler veri toplama konusunda her geçen gün daha iyi hale geliyor. Ancak koruma konusunda o kadar iyi değiller. Dahası, kişisel düşüncelerin kişileri ciddi sıkıntıya sokabileceği de aşikardır.

SENDE OY KULLAN
[0 kişi ortalama 0 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin