2017 Dijital Pazarlama Trendleri

Geçen yıla göre dijital pazarlama trendleri ne kadar değişebilir diye düşünüyor olabilişiniz. Emin olun ki bu kadar hızlı gelişen teknoloji bizim gibi hızlı adapte olan ülkelerde tüm kuralları değiştirebiliyor. 2017 yılında dijital pazarlama stratejilerinin değişiklik göstereceğini düşünüyorum.

Dijital Pazarlama Trendleri: Giyilebilir Teknoloji

Dijital pazarlamada en önem verdiğim nokta hedef kitleyi iyi tanımaktır. Başarınız hedef kitleyi ne kadar doğru tanımladığınız ile doğru orantılıdır. Giyilebilir teknolojilerin artması odak noktanın değişmesine sebep olacaktır. Akıllı telefonlara artık akıllı saatler hatta gözlükler eklendi. Geçtiğimiz yıl satış rakamlarının tahmini olarak 100 milyonu aştığı düşünülürse ciddi bir büyüme olduğu ortadadır. Özellikle Google Glass, Apple Watch ve Oculus Rift gibi ürünler ile ilgili çalışma yapanlar daha hızlı yol alacaklardır. Giyilebilir teknoloji kullanım alanları bu yıl çok daha fazla olacağı kanaatindeyim.

Dijital Pazarlama Trendleri: Arttırılmış Gerçeklik

Yaratıcı firiklere sahip şirketlerin arttırılmış gerçeklik teknolojisini çok çabuk gündelik hayata adapte edeceği kesin. Belki de bu yıl sadece barkodlardan oluşan mağazalar göreceğiz. Bu yeni teknoloji sayesinde ürünleri çok farklı şekilde müşterilere sunacaklar. Arttırılmış gerçeklik oyunları ile çok farklı kampanyalar yapan markaları görebileceğiz. Şimdiden birçok markanın bu teknoloji ile müşterilerine farklı deneyimler yaşattığını görmekteyiz. Böyle hızlı büyüyen bir mecraya kayıtsız kalan markalar rakiplerinin oldukça arkasında kalacaktır. 2017’nin bitiminde bu teknolojiyi hala kullanmayan sektörler bence oldukça zor günler yaşayacak.

Dijital Pazarlama Trendleri: Lokasyon Bazlı Pazarlama

Masaüstü bilgisayarların artık daha çok iş için kullanıldığı bir dönemece girmek üzereyiz. Bu yıl oranı git gide artan mobil yaşamın zirvesinde olacağız. Artık hepimizin interneti daha doğrusu birçok şeyi mobil olarak kullandığı ortada. Burada da potansiyel müşterileri konumuna göre hedefleme stratejilerini geliştirmek gerekir. Bunu kimi zaman GSM operatörleri kimi zaman ise internet kaynaklı olarak kullanmak faydalı olacaktır. Mobilin durdurulamaz yükselişine dahil olmak için geç kalmamak gerekir.

Dijital Pazarlama Trendleri: Canlı Yayın

Canlı yayın derken televizyonları kastetmediğimi anlamışsınızdır. Geçtiğimiz yıl da çok ilgi gören canlı yayın uygulamaları bu yılda yükselişte olacaktır. İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya devlerinin dahi devreye aldığı canlı yayın özellikleri kullanılabilir. Doğrusu bunun için en doğru yol halk arasında “fenomen” olarak tanımlanan kişilerdir. Herhangi bir markanın herhangi bir kişi ile yaptığı canlı yayın çok başarılı olmayabilir. Sosyal medya fenomenlerinin gücünü kullanarak çok daha büyük bir etki yaratılabilir.

SENDE OY KULLAN
[0 kişi ortalama 0 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin