Google, goo.gl URL Kısaltma Hizmetini Kapatıyor

Yeni kullanıcılar 13 Nisan’dan sonra URL kısaltma hizmeti kullanamayacak.

Google, goo.gl URL kısaltma hizmetini kapattığını duyurdu. Şirket, yeni ve anonim kullanıcıların 13 Nisan itibarıyla goo.gl konsolu üzerinden bağlantılar oluşturamayacağını bildirdi. Mevcut kullanıcıların bunu bir yıl daha kullanmaya devam edebileceklerini ve bundan sonra tamamen durdurulacağını belirtti.

Firebase Yazılım Mühendisi Michael Hermanto, şirketin 2009 yılında URL kısaltma aracını tanıttığını ve bu tarihten sonra, kullanıcıların web’de bilgi paylaşma biçimlerinin değiştiğini, buna ek olarak, ek URL kısaltıcılarının popülerliğini artırdığını söyledi. Google’ın, kullanıcıların iOS, Android veya web uygulamalarındaki belirli konumlara yeniden yönlendirmelerine olanak tanıyan Firebase Dinamik Bağlantıları (FDL) ile değiştirerek çalışmalarına yeniden odaklandığını belirtiyor .

 

Mevcut kullanıcılar, 30 Mart 2019‘a kadar goo.gl konsolundan kısaltılmış URL’leri ve verileri dışa aktarabilecekler. Bu süreden sonra, kısaltılmış bağlantılar hedeflerine yönlendirmeye devam edecek, ancak yeni Firebase konsoluna taşınmayacak.

1 YORUM

  1. Yaaa cidden üzüldüm buna url kısaltmak ve takip etmek için çok güzel bir yerdi. Birde Google olunca daha da güvenilir oluyordu. Neyse daha 1 yıl kullanabilecez gün ola hayrola 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin