After Effects Nedir?

After Effects video düzenleme, efekt, animasyon ve kurgu işlemlerini yapabilen en yetenekli uygulamalardandır. Video kesme ve montajlama gibi birçok temel işlevi yapabilme yeteneğine sahiptir. After Effects ile dilediğiniz kalitede videolar export edebilirsiniz. Videolarınıza ses ile ilgili işlemleri de yapabilirsiniz.

After Effects İle Yapılabilecekler

After Effects ile neler yapılabilir değil de neler yapılamaz desek daha doğru olur sanırım. Çok sayıda işlemi tek başına yapabilen oldukça geniş kapsamlı bir uygulamadır. Elbette ki bir uygulamanın tek başına her şeyi yapması beklenemez. Anca bu durum After Effects tarafında eklentilerle (Plug-in) çok kolay şekilde çözülebilmektedir. Bazı eklentiler zorlu işlemleri veya işlem gruplarını bir araya toplayarak işlerinizi kolaylaştırmaktadır. Bazıları ise After Effects’in yetersiz kaldığı alanları tamamlamaktadır. Özellikle benimde çok kullandığım ve sevdiğim bazı eklentiler var ki gerçekten harika. Bir de şöyle bir durumda var bu eklentiler After Effects’in kendisinden daha pahalı. 🙂 Sizlerin de bu sınırsız eklenti kütüphanesinden faydalanmanızı tavsiye ederim. Ücretli veya ücretsiz eklentiler işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.

İsterseniz 2 boyutlu isterseniz 3 boyutlu olarak çalışmalar yapabilirsiniz. Sahnenizi istediğiniz gibi oluşturup istediğiniz ışıklarla çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz özellikteki kamera ile çekim yapabilirsiniz. Kameraları da hareketlendirebildiğinizi de unutmayın. Kısacası 3 boyutlu olarak kendi sanal film setinizi oluşturabilirsiniz. Aslında yapabileceklerinizin sınırı sadece hayal gücünüz.

Bu programı öne çıkaran en önemli özellikleri color correction, rotoscoping, keying vs işlemlerini yapabilmesidir. Sahip olduğu motion araçları sayesinde filminize ek olarak kullanabileceğiniz görüntüleri hazırlamanızı sağlar. İlk aşamada öğrenirken layer, keyframes, mask ve composite mantığını bilmek uzmanlaşmanıza katkıda bulunacaktır. Şunu tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu uygulama bir video düzenleme yazılımı değildir. O işlemleri sadece base olarak içerisinde barındırmaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz arkadaşlar gibi hayal edin ve yapmaya başlayın. Bu şekilde basit efektleri kullanarak denemeler yapmanız gelişmenize katkıda bulunacaktır.

After Effects günlük hayatımızda çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Birçok film ve televizyon kullanılmaktadır. Sinema ve reklam dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline gelmeyi başarmıştır. İnternette gördüğümüz birçok video reklamlarında bile sık sık kullanılmaktadır.

SENDE OY KULLAN
[9 kişi ortalama 4.8 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 9 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 4,78.
Loading...

8 YORUMLAR

 1. Absolutely NEW update of SEO/SMM package “XRumer 16.0 + XEvil 3.0”:
  captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another subtypes of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 with all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
  See you later!

  • Ertan bey merhaba, aslında bu görsel efekt konusunda ve video editörlüğü konusunda neyi ne kadar bildiğiniz önemli. Eğer bunlardan bahsetmiş olsaydınız daha spesifik bir yol çizebilirdik. Daha önce video editör ve video efekt konusunda herhangi bir program kullanmadığınızı varsayacak olursa;

   • Olabildiğince farklı konularda videolar izleyin
   • İzlediğiniz videolar nasıl yapılıyor diye düşünün
   • Bu video da acaba bu sahneyi nasıl çektiler?
   • Öncelikle video kesme, video birleştirme ve videodaki sesler konusunda birkaç küçük çalışma yapın

   Bu temel konulardan sonra efektler üzerinde ciddi bir zaman ayırmanız gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin