Web Tasarımcı Nasıl Olunur

Katıldığım seminerlerde ve eğitimlerde hatta bana gelen mesajların büyük bir kısmında sorular genelde aynı yönde oluyor. Web tasarımcısı nasıl olunur? Genelde yeni başlayacak olan genç arkadaşlarımın en çok sorduğu soru bu yönde oluyor.

Web tasarım uzmanı olabilmek için ne bilmeniz gerekir ne gibi yeteneklere sahip olmalısınız biraz onlardan bahsedeceğim. Web tasarımı içerisinde birçok elementi barındıran komplike bir iştir. Ama basit düşünecek olursak bir Html ve Css bilginiz var ise bir web sayfası tasarlayabilirsiniz. Tabi ki buaradakarar vermeniz gerekir bu işi amatör mü yoksa profesyonel olarak mı yapacaksınız.

Bambaşka bir uzmanlık alanı olduğunu söylemem gerekiyor. Yani çok iyi kod bilgisine sahip birisi iyi bir web tasarımcısı anlamına gelmez.

Web Tasarımcının Yetenekleri

Tasarım yapmak başlı başına bir yetenek gerektirir. Burada yaratıcı olmanız beklenir. Grafik anlamında tasarım yeteneği olan kişiler daha avantajlı olacaklardır. Özellikle arayüz en çok dikkat edilen kısım olduğundan burada oldukça fazla çalışmanız gerekmektedir. Yeni teknolojiler ile bu duyarlı (responsive) tasarımlara doğru kaymaktadır. Anlayacağınız trendleri de sürekli takip etmeniz gerekecek. Mobil internet kullanımının artması ile mobil uyumlu siteler ön plana çıkmıştır. Elbette ki bu tek başına yeterli değildir. Ara yüzün kullanışlı, kullanıcı dostu ve işlevsel olması da beklenir.

Neyi ne için yaptığınızı açıklayabilir olmanız gerekir. Zaten bu da sizin ne kadar bilgili olduğunuzu karşınızdakilere gösterecektir. Yazı fontunun neden seçtiğinizi renkleri neden bu şekilde kullandığınızı anlatabilmelisiniz. Bu da bilgi seviyeniz ile alakalıdır. Disiplinli bir çalışma ile tüm bu bilgileri edinebilirsiniz.

Bir diğer soru “Web tasarım kursuna gitmeli miyim?” şahsen ben pek tavsiye etmiyorum. Yapacağınız iş web ortamında o halde web ortamını da bu konuda kullanabilirsiniz. İnternette yüzlerce kaynak varken bir kursa gitmek ne derece doğru bir karar olur bilemedim. Onun yerine internet üzerinden öğrenecekleriniz bir işletmede tecrübe edebilirsiniz. Bu alanda çalışan boyutu önemli değil herhangi bir yere girin ve çalışmaya başlayın. Tecrübe hiçbir kursta öğretilmez.

Web Tasarımcı Neler Bilmeli

Öncelikle resim işleme ve düzenleme programlarına hakim olmak gerekir. Bazen kod ile çözemediğiniz sorunları bir grafik ile çözebilirsiniz. Css’in de yetenekleri bir yere kadardır. Bu alandaki yeni teknolojileri ve gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz. Örnek olarak artık Flash kullanımı bitmek üzere bunun yerine Html5 ve Css3 yeteneklerini kullanabilmelisiniz. Renkler ve fontlar ile alakalı da bilgi ve deneyimlerinizin olması faydalı olacaktır. İyi derecede Html, Css ve script dillerini (JavaScript vb.)bilmeniz de önemlidir.

Aslında tüm bunlardan önemlisi tecrübedir. Çok çalışmalı ve çok fazla egzersiz yapmalısınız. Girdiğiniz sitelere artık bir kullanıcı gözü ile bakmayı bırakmalısınız. Bu siteyi tasarlayanın neyi neden kullandığını çözmeye çalışmalısınız. Bu sayede çok daha hızlı ilerleme sağlayabilirsiniz. Son olarak eleştirilere her zaman açık olun. Çünkü sizin yaptıklarınız her zaman göz önünde olacaktır ve eleştirilecektir. Size düşen kendinizi sürekli olarak geliştirmektir.

SENDE OY KULLAN
[6 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 5 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin