Etkili İçerik Pazarlama Stratejisi

Pazarlamacılar tarafından dikkate alınması gereken içerik temelli müşteri odaklı üretim stratejisi (içerik geliştirme, hedefleme ve ileriye dönük besleme) gerçekleştirmenin üç temel aşaması vardır. Bununla birlikte, genellikle optimizasyon fırsatlarını kaçırarak diğerlerinden daha fazla bir aşamaya odaklanırlar.

300 endüstri sektöründe aylık 700 binden fazla işleyen bir B2B içerik sendikasyonu üretim ağı olan NetLine tarafından yayınlanan bir araştırmanın bulgularından biridir.

Doğru Hedefleme

Araştırma, kurşun nesil kampanyalarının yüzde 65’inin aktif pazarlama kitlesinin yüzde 17’sini dışladığını ve bunun da C sınıfının dışındaki etkileyenlerden oluştuğunu belirtti. NetLine’a göre, kıdemli liderlik dışındaki hedef alan profesyoneller satın alma komitesinde daha fazla itibar toplayabilir.

Çalışmanın diğer bulguları arasında:

  • Reklam / pazarlama sektöründeki profesyoneller, yüzde 16 ile sanayi sektörü tarafından en fazla içerik tüketimi oluşturuyor;
  • Başkan yardımcısı ve C düzeyindeki yöneticiler de dahil olmak üzere üst düzey liderlik, tüketim hacminin yüzde 15’inden azını oluşturuyordu;
  • Kendini genel bir yönetim işi fonksiyonuna sahip olarak tanımlayan pazarlama uzmanları, toplam tüketim hacminin yüzde 55’ini oluşturuyor;
  • Son 12 ayda yayın yapan kampanyaların yalnızca yüzde 40’ı sektörel hedefleme uygulamadı; ve
  • Ankete katılanların yalnızca yüzde 19’u tek bir hedef endüstrisi belirledi – en çok perakende ve tüketim malları, bilgisayarlar ve teknoloji.

E-Ticarette Pazarlamanın Yönünü Değiştirmek

Stratecast / Frost & Sullivan’ın araştırma müdürü Michael Jude, “Pazarlama yeni bir hedef doğrultusunda kendini zora sokuyor” dedi. “Bir pazarlama organizasyonundaki herkes belirli bir yaklaşımla eğitildiğinde ve teminat yazılmış ve basıldı ve bir kampanya oluşturulduktan sonra zaman, emek ve para alanındaki bu büyük yatırım, yeni bir yaklaşım için kolaylıkla atılmıyor” dedi. E-ticaret Times.

Constellation’ın Zhou E-Ticaret’e verdiği demeçte, odak noktalarını üç alanda da genişletmek isteyen şirketler öncelikle izleyici kitlesini ve müşteri tabanını anlamalılar.

Yetkili, “üst endüstrileri, alıcı rollerini ve karşılaştıkları zorlukları tanımak için bir içerik haritası oluşturup bunlara uygun olarak içerik pazarlama personelini seçmek” gerektiğini söyledi. “Şirketlerin daha sonra hedef stratejiye, endüstriye, müşteri rolüne ve diğer faktörlere göre bir içerik stratejisi geliştirmeleri ve varlıklarını haritalaması gerekiyor.” Nucleus Research’in Wettemann, çözümün kısmi teknolojisi ve kısmi bant genişliği olduğunu söyledi.

“Her aşamayı destekleyen yazılımlara sahip olmak yardımcı olsa da, şirketlerin birçoğuna odaklanmak… çünkü hepsini yönetmek için yeterince büyük pazarlama departmanları yok” dedi.

Bu Strateji, Aptal!

“İçerik olmadan pazarlayamazsınız”, diye açıkladı stratejik danışman ve İçerik Yazarı Rebecca Lieb, Atomik Partikül Pazarlama. E-Ticaretçi “İçerik olmadan mesaj, anlam yok – hiçbir şey yok” dedi.

Lieb, “Pazarlamacılar stratejiyi görmezden gelme eğilimi içerisindedir ve içeriği, ulaştıkları ve bu yolculuğun hangi aşamasında olduğu ve ne amacı ne olduğu konusunda yeterli düşünmeden eğilimlidir” dedi. Örgütlerin Netline araştırmasının bulgularının aksine, şirketlerin bir stratejik alana başkalarının pahasına odaklanması söz konusu değil.

Lieb, “Kurşun üretimi içeriğe dayalı olmalı” dedi. “İçerik stratejisi kapsamlı strateji, bunun bir kısmı hedef kitlemin kim, bunlara nasıl ulaşacağı ve izleyici kitlesinin nasıl yetiştirileceği. Bunların ayrı olduğuna inanmıyorum” dedi.

SENDE OY KULLAN
[1 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 1 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin