Yazılım Geliştirmedeki Yaygın Hatalar

Standish Group raporuna göre, Birleşik Devletler’deki şirketlerin çoğu, her biri başarısızlığa mahkûm olan yazılım geliştirme projeleri için 275 milyar dolar harcıyor. Grubun yaptığı araştırmalar, çeşitli nedenlerden dolayı projelerin% 80’inden fazlasının başarısız olduğunu ve projenin tam olarak% 30’unun kötü yürütme nedeniyle tamamlanmadan iptal edildiğini buldu.

Maryland Üniversitesi’nden David B. Stewart, yazılım geliştirmede en yaygın 10 hatayı belgelemek üzere yola çıktı. Bununla birlikte, sıklıkla uygulanan hataların sayısının on’a ulaşmasını imkansız hale getirdiğini tespit etti. Makalesini “Gerçek Zamanlı Yazılım Geliştirme İle Yirmi Beş En Çok Yanlış Hatalar” olarak nitelendirerek sonuçlandı. Buna rağmen, unvan kurulduktan sonra, eklemeye mecbur hissettiğinden çok fazla beş hatayla karşılaştı.

Stovsky ve Associates’in Dr. Michael Stovsky’ye göre, en yaygın proje sorunları, proje öğelerini başarılı bir şekilde yönetememesinden kaynaklanmaktadır:

  • Gerekler açıkça ve doğru bir şekilde tanımlanmamış ve ilgili tüm taraflar üzerinde mutabakata varıldı.
  • Kaynaklar yeterince planlanmamakta ve tahsis edilmemektedir.
  • Başarı projesi için tehditler açıkça saptanmaz, tanımlanmaz ve korunmaz.
  • Kritik yol analizi atlanmış veya çok iyi yürütülmemiştir.
  • Projenin gelişimi yeterince izlenmemektedir.
  • Kalite yönetimi, projenin ömrü boyunca yeterince iyi yürütülmemiştir.
  • Çok az veri toplanıyor veya veriler göz ardı edilmeli veya yetersiz anlaşılmalıdır.

Yazılım güvenlik denetimleri sırasında tespit edilen kusurları düzeltmek pahalı ve zaman alıcıdır. Daha da kötüsü, istismarları içermek ve bunlardan kurtulmak için geniş kaynaklar harcanmaktadır. Neyse ki, bu tuzaklardan kaçınmak için kalkınma personeline bilgi ve araçlar sunmak kolay ve ucuzdur.

Yazılım Geliştirme Süreci İçin Bazı Araçlar

Genel olarak, bir süreç modeli, araçlarla tamamlanan katı bir metodoloji yerine “kimin ne zaman geliştiğini” felsefesi ile başlar. Örneğin, hızlı uygulama geliştirme (RAD) mevcut geliştirme araçlarını kullanabilen bir yaklaşımdır. Genel olarak, bir süreç modelinin tümünü veya bir kısmını desteklemek için kullanılan araçlar, daha sonra varmak eğilimindedir.

Tarihsel olarak geliştirme araçları bazen paket olarak sunulan işlemin kod oluşturma, kod arşiv yönetimi, dokümantasyon, test ve paketleme parçaları üzerine odaklanmıştır. Böyle bir süit genellikle bir entegre geliştirme ortamı (IDE) olarak bilinir.

Bir geliştirme projesini yönetmek veya desteklemek için bir takım araçlar genellikle bir bilgisayar destekli yazılım ortamı (CASE) olarak bilinir. Bir takım şirketler, gereksinimlerin toplanması, tasarım prototiplemesi ve veri modelleme gibi erken aşamaları destekleyen ürünler sunmaktadır. Bunların birçoğu Birleşik Modelleme Dili ile veri modellemeyi destekleyen araçlar sağlar. Genel olarak, bir geliştirme projesi için araçların tümünü veya çoğunu tek bir üründe veya ilgili ürün grubunda sağlamaya yönelik bir eğilim vardır.

Bugün, ana kod oluşturan geliştirme ortamları veya program süitleri Microsoft’tan Visual Studio ve Visual Studio .NET ile geliyor; Visual Basic, Visual C #, Visual C ++ ve Visual J # için destek sağlıyor; Sun Microsystems, Java 2 Kurumsal Ortamı; Ve bu ortamları bazı katma değerli özellikler ile yeniden paketleyen Borland gibi çok sayıda yazılım üreticisi. Son zamanlarda, hemen hemen tüm yazılım geliştirme ortamı sağlayıcıları, yazılımın Web’de kullanılmasını sağlayan özelliklere sahiptir.

SENDE OY KULLAN
[3 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 3 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin