Webmaster, bir web sitesinin içeriğini ve organizasyonunu oluşturan, yöneten, bir web sitesinin bilgisayar sunucusunu ve teknik programlama yönlerini yöneten veya her ikisini birden yöneten kişidir.

Bir webmaster için reklam veren şirketler terimlerin kullanım şekillerinde değişiklik gösterir. Daha küçük bir şirkette bir webmaster, tipik olarak web sitesi ile ilgili tüm teknolojilerin bakımını üstlenir. Daha büyük bir şirkette, bir web yöneticisi, HTML ile ilgili bilgi ve deneyime sahip birisi veya bazı programlama becerilerine sahip daha teknik birisi olma eğilimindedir. Teknik webmaster çalışanı sunucu ya da sunucuları yönetir. Aynı zamanda uygulamaları veya raporlama işlemlerini gerçekleştirir.

Çok büyük bir şirkette, kurumsal sitenin genel tasarımını ve politikalarını belirler. Gerekli teknik kaynaklarla ilgili (şirkete ağ altyapısını sağlayan insanlarla birlikte çalışan) düzenleme yapan şirket içerisinde bir webmaster ekibi de yönetebilir. Şirketin web sitesinin sık sık tasarımını denetler. Bu çoğu zaman dışardan hizmet alınarak yapılır. En önemli sebebi ise çalışanların zamanla tasarım körlüğü yaşamasındandır. Genel olarak büyük e-ticaret sitelerinde görülen farklı bir çalışma yöntemi de mevcuttur. Bölüm, kategori ve ürün düzeylerinde, site içeriğini yöneten ek webmasterlar olabilir. Küçük bir işletmelerde ise durum, siteyi kurmaktan ve onu farklı bir Hosting şirketinin sunucusuna koymaktan öteye gitmeyecektir. Site tasarımı ve yazılımı başlangıçta, site arayüzü tasarımı yapan firmalardan hizmet alarak webmaster ’ın ellerine bırakılır. Tasarımı hazır olan siteye webmaster içerik girerek yayına hazır hale getirir.


Bu makalemde “Webmaster kimdir?” ve “Webmaster neler yapar?” gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Sizde web programla, web tasarım, ilgili dillere hakim (Html5, Css3, .Net, Javascript, Database, Php) ve web kültürüne aşina iseniz yapabileceğiniz çok şey var. Bir sitesi yönetimi yapan PR ajansında yer alabilirsiniz. Freelance olarak çalışabilirsiniz. En güzeli ise kurumsal bir şirketin sitesini yönetebilirsiniz.

SENDE OY KULLAN
[2 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 1 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin