Web Tasarımı Nedir

Kişi, kurum veya işletmelerin hitap ettikleri kitlelere ulaşabilmek amacıyla internet ortamında görüntülenebilen sayfaların tasarlanıp görüntülenmesine web tasarımı denir. Web tasarımı içerisinde grafik tasarım ve kodlamayı da barındıran bir çalışmalar bütünüdür.

Web tasarımı yapılırken kurumun kurumsal kimlik kılavuzuna uygun şekilde tasarlanması önemlidir. Kılavuzda bulunan renklerin ve fontların kullanılması imaj açısından bir bütünlük sağlayacaktır. Her ne kadar çok ayrı bir mecra gibi görünse de günümüzde aslında birbirini tamamlayan unsurlardır.

Web Tasarım Unsurları

Tasarımda çalışmalar belirli ana hatlardan oluşmaktadır. Aslına bakarsanız bu sadece tasarımda değil birçok iş kolunda da çalışmalar bu şekilde ilerlemektedir. Şimdi dilerseniz bunları inceleyebiliriz.

Web Tasarım Unsurları: Düzen

Her yerde ve her görsel çalışmada olduğu gibi bir düzen ve intizam içerisinde olmalıdır. Web siteniz ne kadar düzenli olursa kullanıcılar da aradıklarını o kadar kısa sürede bulabileceklerdir. Bu düzeni sağlarken de estetiği kaçırmamak gerekir. Aksi halde tekdüze göze hitap etmeyen bir site görünümünde olacaktır.

Web Tasarım Unsurları: Renk Seçimi

Renk çeşitliliği ve renklerin seçimi oldukça önemlidir. Zira bir sayfada 40 farklı rengin bulunması hoş görünmeyeceği gibi gözü yoracak ve dikkati dağıtacaktır. Tavsiyem, kurumsal kimlik kılavuzuna sadık kalınması ve fazla abartmamak kaydıyla birkaç farklı rengin de devreye girmesidir.

Web Tasarım Unsurları: Grafikler

Web sitesini gösteren önemli unsurlardan birisi de grafiklerdir. Sayfaya girildiğinde ilk göze çarpanlarda onlardır. Örnek olarak büyük bir slider kullandığınızı düşünelim. Burada kullandığınız grafikler kullanıcıların ilk aşamada gözüne çarpacaktır. Sitede logo, fotoğraf, Clipart ve simgeler kullanmanızı tavsiye ederim.

Web Tasarım Unsurları: Yazı Tipi

Web tasarımda kullandığınız yazı tipleri oldukça önemlidir. Seçtiğiniz yazı tipinin kurumsal kılavuza uygun olması tavsiye edilir. Kimi zaman ise bu yazı tipi web ortamına uygun olmadığında daha sade yazı tipleri de tercih edilebilir.

Web Tasarımın Önemi

Daha önceleri web siteleri çok fazla kullanılmadığından ve ziyaretçi sayıları çok düşük olduğundan tercih edilen bir bilgilendirme yöntemi değildir. Şimdilerde ise yüksek ziyaretçi sayısından ötürü web siteleri ilk öncelikli bilgilendirme yöntemi olarak tercih edilmektedir. Gerek tanıtım gerekse bilgilendirme amaçlı kullanılan en faydalı kanallardandır. İnternet hızının artmasıyla sayfa içerikleri de zenginleşmektedir. Yüksek çözünürlüklü resimler ve videolar işin içine dahil olmuştur. Bu sayede ziyaretçiler aradıklarını daha detaylı içeriklerle bulabilmektedirler.

Web tasarım nedir? Web tasarımı hangi unsurları içerir? Gibi soruları cevaplamaya çalışırken kullanımı ile alakalı kısa bilgileri de paylaşmaya çalıştım. Daha detaylı ve teknik bilgileri web tasarımcıların iyice incelemesi gerekecektir.

SENDE OY KULLAN
[3 kişi ortalama 5 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Şimdiye kadar 3 kişi oy verdi.
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin