Yazılım Geliştirme – Software Development

Yazılım geliştirme, sistem geliştirme yaşam döngüsünün (SDLC) tüm aşamalarını toplayan yazılım programlarının oluşturulmasında ortak bir süreçtir.

SDLC metodolojileri, bir iş gereksinimini karşılamak için yazılım tasarımını destekler, belirtilen tasarımı karşılamak için yazılım geliştirir ve yazılımın üretime taşınmasını sağlar. Projeye bağlı olarak bu seçenek seçilebilir veya seçilmemiş olabilir, ancak bir yöntem destekleyici olmalıdır.

Orijinal SDLC yöntemi, şelale modeli, genellikle ardışık ve doğrusaldır ve aşağıdaki aşamalardır:

  1. Gerekli yazılımların tanımlanması
  2. Yazılım gereksinimlerinin analizi
  3. Yazılım gereksinimlerinin ayrıntılı belirtimi
  4. Yazılım tasarımı
  5. Programlama
  6. Test etme
  7. Bakım

Çevik yazılım geliştirme (ASD), hızlı uygulama geliştirme (RAD), yaygın uygulama geliştirme (JAD), çeşme modeli, spiral model, yapım ve düzeltme, şelale ve benzer modeller gibi adaptif modellerin aksine metodoloji olarak kabul edilir. Senkronize-ve-stabilize eder. Açık kaynaklı yazılım geliştirmede (OSSD) olduğu gibi, çeşitli hibrid metodolojileri sıklıkla birleştirilir.

Yazılım geliştiricisinin geçmişi, Joseph Marie Jacquard’ın tezgahları tarafından dokunmuş tasarımlara rehberlik etmek için açılan kart saplama delikleri ile 1810 yılına dayanıyor. Bununla birlikte, 1949 yılına kadar John Mauchly’nin ilk programlama dili olan Basit Kod (Kısa Kod olarak da bilinir) geliştirdi.

Yazılım Geliştirme bir süreçtir. Yazılım geliştirme Software Development olarak uluslararası olarak adlandırılır. Bu süreç için olabildiğince dünyadaki akımları takip etmek gerekir. Dünya çapında bu alanda isim yapmış olan deneyimli kişilerin makalelerini olabildiğince dikkatli şekilde incelemek gerekir. Bu sizin ve sürecinizin olabildiğince gelişmesine yardımcı olacaktır. Bunların sadece büyük karmaşık projeler için geçerli olduğunu sakın düşünmeyin. Aslında her ölçekteki projeler için sürecin doğru işlemesi faydalıdır.

SENDE OY KULLAN
[0 kişi ortalama 0 puan verdi.]
SENDE OY VEREBİLİRSİN
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin